رئیس جمهور امیدوار به فوتبال می گوید ژاوی می تواند الکس فرگوسن از بارسا باشد

وقتی روزهای شکوه بارسلونا به سرعت در حال تبدیل شدن به یک خاطره است ، امیدها به رئیس جمهور ویکتور فونت معتقد است که جذب ژاوی هرناندز ، هافبک پیشین تیم در این باشگاه می تواند دوران طلایی دیگری برای کاتالان ها باشد. ژاوی ، یکی از معماران مدیریت یک دهه ای بارسا در فوتبال جهان ، مربی الصاد قطر است ، اما توافق کرده است که اگر فونت در انتخابات 24 ژانویه فونت پیروز شود ، در بارسا نقش اصلی را بازی کند.

در حالی که فونت انتظار دارد ژاوی 40 ساله را در جنجال های بارسا ببیند ، اما به همان اندازه در مورد نقش طولانی مدت که می تواند بازی کند بسیار مشتاق است.

فونت به رویترز گفت: “چند سال پیش ، ما تصمیم گرفتیم که بهترین شخصی که به ما کمک می کند سازمان خود را ایجاد کنیم.”

“در حالت ایده آل ژاوی می تواند سالها مدیرعامل مانند الکس فرگوسن در منچستر یونایتد باشد. اما اگر او نیاز به بازی در نقشی متفاوت داشته باشد ، می تواند انعطاف پذیر باشد. تعداد کمی از آنها از ویژگی های رهبری برخوردار هستند. “

فرگوسن موفق ترین مدیر فوتبال انگلیس است که در 39 سال فعالیت مدیریتی خود 49 جام کسب کرده است ، از جمله 38 قهرمانی در منچستریونایتد.

فونت همچنین قاطعانه تصمیم گرفته است که ژاوی سال ها در بارسا باقی بماند و دانش خود را به باشگاه های اروپایی رقیب صادر نکند.

فونت گفت: “من به ژاوی گفتم كه ما نمی توانیم از پس پرونده دیگری مانند پپ گواردیولا برآییم.”

“برای چندین سال پپ مربیگری تیم اول را بسیار موفقیت آمیز انجام داد ، پس از آن او بیشتر پیشرفت کرد و به مسابقات (بایرن و سپس منچسترسیتی) رفت. ما باید 10 سال آینده ژاوی را در باشگاه داشته باشیم. “

برنامه فونت برای ژاوی برای نظارت بر پیشرفت باشگاه به این معنی نیست که ورود او تهدیدی فوری برای رونالد کومان ، مربی فعلی خواهد بود.

“این تصمیمی که مدیر ورزشی باید اتخاذ کند ، اما ما از رونالدو سپاسگزاریم که در چنین شرایط سخت این چالش را پذیرفت. ما خوشحالیم که می بینیم چگونه او تصمیمات جسورانه می گیرد و بازیکنان جوانی را که توانایی بالقوه ای دارند قدرت می بخشد. “

ژاوی دیدگاه طولانی مدت دارد. او فقط 40 سال دارد ، او روز گذشته به من گفت که قبل از مربیگری حرفه ای او سالها بود. بنابراین هیچ تنش و درگیری وجود نخواهد داشت. “

بازگشت به ریشه های بارکا

ژاوی ، که بین سالهای 1998 تا 2015 رکورددار 767 بازی در بارسا بود ، آکادمی جوانان باشگاه لاماسیا را پشت سر گذاشت. بارسلونا در مدت حضور خود در این باشگاه برنده چندین رقابت مهم از جمله هشت عنوان قهرمانی لالیگا ، سه جام روسیه ، چهار جام قهرمانی لیگ قهرمانان و دو جام جهانی باشگاه ها بوده است.

با این حال ، آکادمی که یک بار مورد احترام بود مدت طولانی است که از تسمه نقاله برای تیم اول متوقف شده است.

آنسو فاتی و سرژ روبرتو تنها هواداران این تیم هستند که از سال 2015 از آکادمی جدا شدند ، در حالی که هکتور بلرین ، تیاگو آلکانتارا و اریک گارسیا ترس از کمبود فرصت را ترک کردند.

در همین حال ، این باشگاه هزینه های زیادی را برای بازیکنانی خرج کرده است که در بهترین باشگاه های اروپا پیشرفت کرده اند اما نتوانسته اند برای بارسا مانند فیلیپ کوتینیو ، آنتوان گریزمان و عثمان دمبله اطمینان حاصل کنند.

این قلم ارتباط مستقیمی بین سقوط آکادمی و تیم اول دارد که در جریان شکست تحقیرآمیز فصل گذشته مقابل بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا با نتیجه 8 بر 2 ، سقوط آنها مشخص شد.

وی گفت: “تاریخ ما نشان می دهد كه ما وقتی به سبك بازی كه یوهان كرایف در دهه 1980 القا كردیم و به استعداد آكادمی متكی بودیم ، به بزرگترین موفقیت دست یافتیم.”

“به همین دلیل است که ما باید به این ریشه ها برگردیم و متخصصانی را اجرا کنیم که مایلند به جای امضاهای گران ، ریسک کنند و روی استعدادی که می گذرد شرط بندی کنند.

“ژاوی ، که دیده است بازیکنان جوان چگونه می توانند از پتانسیل خود استفاده کنند ، موقعیت منحصر به فردی دارد تا اطمینان حاصل کند که ما به استعدادهای جوان اعتماد می کنیم و آن جوانان را متقاعد می کنیم که اگر در باشگاه ما بمانند ، شانس خوبی برای موفقیت خواهند داشت.

وی افزود: “تصمیمات عالی ورزشی باید توسط متخصصانی اتخاذ شوند كه بیشتر در مورد ورزش آگاهی دارند.”