از سرمایه تا سرمایه گذاری!

سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت پر از جمعیت بود. خیلی ها آمده بودند. نه تنها دانشجویان بلکه خیلی از افراد بیرون از دانشگاه هم بودند. جلسه کلینیک کسب و کار که برگزار می شد همه استقبال می کردند. همه جور سوال پرسیده می شد از حوزه سرمایه گذاری گرفته تا مدیریت و کسب و کار و بازاریابی و فروش. مهمانان اون جلسه دکتر هوشمند استاد دانشگاه و خانم معصومه خلعت بری کارآفرین برتر کشور بودند.

اولین سوال را یک مدیر فروش پرسیده بود.او گفت:

من به تازگی مدیر فروش یک شرکت تولیدی شدم. دوست دارم در مدیریت پیشرفت کنم شما چه پیشنهادهایی دارید؟

آقای دکتر به خانم خلعت بری نگاهی کردند و گفتند فکر کنم شما در این زمینه کاملا اشراف دارید. خانم خلعت بری ضمن تشکر از حضور شرکت کنندگان گفت:

اگر تاکنون کارمند شرکت بودید و به تازگی مدیر فروش شدید باید به شما تبریک بگویم چرا که توانایی های شما موجب شد تا مدیران ارشد شما را برای مدیریت فروش انتخاب کنند .

برای پیشرفت علاوه بر دانش آموختن در دانشگاه و مدارس کسب و کار باید مهارت هایی را بیاموزید اول از همه مسئولیت پذیر باشید . شما در برابر همه کارها و فعالیت ها و شکست های احتمالی مسئول هستید وقبول کردن این مسئولیت می تواند نشان دهنده اعتماد به نفس شما در امر مدیریت باشد. دوم اینکه به همکاران خود اعتماد داشته باشید و هیچ وقت از پیش قضاوت نکنید. اگر کارمند شما اشتباهی مرتکب شد او را سرزنش نکنید بلکه سعی کنید راه حلی برای آن پیدا کنید. نکته سوم اینکه روحیه انتقاد پذیر داشته باشید؛ اگر کارمندان از شما انتقاد کردند عصبانی نشوید سعی کنید با مدارا نقد دیگران را قبول کنید. چهارم آستانه صبر و تحمل خود را بالا ببرید. در برابر هر سخن یا رفتاری سریعا واکنش نشان ندهید. پنجم  این که با برنامه ریزی حرکت کنید تا کارمندان شما  بتوانند بخشی از برنامه را اجرا کنند. شما در مدیریت فروش نیاز به برنامه ریزی دارید تا بتوانید اصولی و منطقی پیش بروید. ششمین نکته این که در امر مدیریت سعی کنید رهبر باشید نه رییس. یک رهبر همراه و همگام کارمندان کار را  به انجام می رساند. بنابراین به جای این که نگاهی از بالا به پایین داشته باشید خود را در کنار کارمندان خود قرار دهید و در صف جلو حرکت کنید.

آقای دکتر وسط حرف های خانم خلعت بری اومد و گفت: من جای شما بودم خانم خلعت بری را تشویق می کردم نه تنها کارآفرین بزرگی هستند بلکه در بخش نظری هم استاد ما هستند. جمعیت خانم خلعت بری را تشویق کرد و او حرف هایش را دوباره ادامه داد:  

هفتمین نکته اینکه برای کارمندان پاداش در نظر بگیرید و زمینه دلگرمی آنها را فراهم کنید تا آنها بدانند فروش یا عدم فروش در زندگی آنها هم موثر است . هشتمین نکته این که مهارت های فروش همکاران خو را توسعه دهید و به آنها از طریق آموزش های حضوری یاد بدهید چگونه کار کنند  و در زمینه فروش محصولات پیشرفت کنند . پیشرفت آنها در فروش پیشرفت شما هم محسوب می شود. پس تا می توانید بر تجربه و مهارت آنها بیفزایید . نهمین نکته این است که فضای کسب و کار یا فروش را مهیا کنید . این فضاسازی برای هر کاری می تواند متفاوت باشد اما شما که مدیر فروش شدید همکاران شما برای اینکه  بتوانند در فروش نقش و سهمی داشته باشند باید امکانات و فضای مناسب داشته باشند . این امکانات شاید گاه یک خط تلفن یا میز باشد و یا یک اتاق برای ایجاد ارتباط حرفه ای با مشتریان  و دهمین نکته اینکه در مدیریت قاطع باشید و تصمیمات شما باید بر اساس یک منطق و برنامه باشد . کارمندان همیشه دوست دارند مدیری قاطع داشته باشند بنابراین تصمیات باید جوری باشد که شما در تصمیم خود تجدید نظر نکنید.

اینها که برای شما یادآور شدیم بیشتر جنبه عمومی دارد اما برای این که  در مدیریت فروش یک متخصص باشید باید توانایی خود را درزمینه های سواد مالی، هوش مدیریتی و دانش بازارهم افزایش دهید.    

 

حرف های خانم خلعت بری که تمام شد همه دست زدند. جوانی که کت سرمه ای بر تن داشت و عینکی بر چشم از جاش بلند شدو با میکرفونی که در دست داشت گفت :

من مهندسی عمران از دانشگاه آزاد دارم.  چند ماهی مدتی تو یک کارگاه ساختمانی کار می کردم الان یکسال و نیم است که بیکارم ، شما پیشنهادی دارید؟ کجا می تونم کار کنم؟

این بار آقای دکتر هوشمند با اجازه خانم  خلعت بری میکرفون را کمی جابجا کرد و گفت:

پیشنهاد ما این است که شما برای خودتان فعالیت کنید.ساده ترین شیوه برای کارآفرینی و کسب درآمد ارتباط با استاداکاران ساختمانی است . یعنی میان بازار عرضه وبازار تقاضا یک ارتباط برقرار کنید.

علی رغم رکود در بازر مسکن همچنان شاهد ساخت و ساز در شهرهای بزرگ و به خصوص تهران هستیم . این شرکت های ساختمانی و یا سازندگان نیاز به استادکار حرفه ای دارند و شما می توانید با  راه اندازی یک دفتر بهترین استادکاران را به این افراد و شرکت ها معرفی کنید و درصدی از قرارداد را دریافت کنید. این کار چند تا حُسن دارد  اولا برای استادکاران کاریابی می کنید دوم این که با توجه به اشراف بر مسایل ساختمانی و شناخت از توانایی افراد در کارهای ساختمانی بهترین افراد را به شرکت ها و سازندگان معرفی کنید و سوم این که برای خودتان هم کسب و کاری راه انداختید.  این کار در زمان رکود بازار مسکن می تواند شما را از بیکاری نجات دهد.

 

دوست عزیز در عصر جدید به دنبال این نباشید که کسی از شما برای کار دعوت نامه ارسال کند. شما باید با توجه به تجربه و دانش و تحصیلات  با ایده پردازی و  طرح های نوآورانه برای خود کارآفرینی کنید.   

جلسه ادامه داشت که تلفن من زنگ خورد. مهدی بود. بیرون آمفی تئاتر با من کار داشت. من برای دقایقی سالن را ترک کردم.

منبع