فیفا یک مدیر فوتبال هائیتی را در پی تحقیق در مورد سو sex استفاده جنسی منع کرده است


رئیس ایوان ژان بارت ، رئیس فدراسیون فوتبال هائیتی توسط فیفا مادام العمر محروم شد و روز جمعه بیش از یک میلیون دلار جریمه نقدی محکوم کرد. کمیته اخلاق مستقل هیئت حاکمه فوتبال جهان ، فیفا را به اتهام سوusing استفاده از موقعیت خود و آزار و اذیت جنسی و بدرفتاری با زنان مختلف از جمله خردسالان ، جی بارت 73 ساله مقصر شناخته است. ژان بارت که اوایل روز جمعه توسط سیستم قضایی هائیتی پاکسازی شد ، با صدور بیانیه ای تصمیم فیفا را “تقلید از عدالت و یک حرکت کاملاً سیاسی” خواند. به گفته وی ، جسد “شواهد واقعی را بررسی نکرد”.

بوق تجاری

مقامات هائیتی پس از اعلام تصمیم برای مختومه كردن پرونده علیه ژان بارت ، در یك سند پنج صفحه ای خاطرنشان كردند: “هیچ مدرک و اسمی (از مقتول) یافت نشده است.”

برعکس ، کمیته اخلاق فیفا اظهار داشت که ژان بارت را برای زندگی “کلیه فعالیت های مربوط به فوتبال (اداری ، ورزشی یا سایر موارد) در سطح ملی و بین المللی” ممنوع کرده است.

وی یک میلیون فرانک سوئیس (1.1 میلیون دلار ؛ 925000 یورو) جریمه شد.

این گزارش می گوید تحقیقات مربوط به “اقدامات خشونت آمیز جنسی سیستماتیک علیه بازیکنان زن فوتبال از سال 2014 تا 2020” است و گزارش می دهد که پرونده های سایر مقامات در فدراسیون هائیتی هنوز در جریان است.

این تصمیم فیفا مورد استقبال اتحادیه جهانی بازیکنان FIFPro قرار گرفت ، که آن را “یک تصمیم برجسته ساخته شده با شجاعت فوق العاده بازماندگان ، قربانیان و شاهدان” خواند.

دبیرکل FIFPro ، جوناس بائر-هافمن گفت: “ممنوعیت زندگی ژان بارت فقط می تواند آغازی باشد.”

“ما به حمایت از تحقیقات فیفا ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که همه کسانی که از موقعیت خود در هائیتی سو استفاده کرده اند ، محاکمه خواهند شد.”

تحقیقات به دنبال گزارش روزنامه انگلیسی گاردین در ماه آوریل مبنی بر تجاوز جنسی ژان بارت به فوتبالیست های جوان زن در مرکز آموزش ملی این کشور انجام شد.

این اتهامات منجر به آغاز تحقیقات جنایی در هائیتی و همچنین تعلیق Jean-Barthé FIFA در 25 مه شد.

بالا رفته

به گفته دختران و مقامات سابق به نقل از گاردین در آوریل و آگوست ، ژان بارت به بسیاری از بازیکنان زیر سن قانونی تجاوز کرده است.

فیفا دو مقام فوتبال هائیتی ، نلا جوزف ، رئیس مرکز فوتبال دختران در این مرکز آموزشی و ویلنر اتین ، مدیر فنی فدراسیون فوتبال هائیتی را برکنار کرد.

مباحث ذکر شده در این مقاله