سن مناسب برای کاشت مو چه سنی است؟

سن یکی از عوامل تاثیر گذار در عمل کاشت مو است. دو عامل در تعیین سن مناسب برای پیوند مو نقش دارند که یکی جنسیت فرد متقاضی و دیگری علت یا دلایلی است که به خاطر آنها فرد دچار طاسی یا ریزش مو شدید شده است.

تخمین زده می شود که دو سوم مردان در زندگی خود طاسی را تجربه خواهند کرد. طاس شدن یا خط موی در حال عقب رفتن می تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد ، اما برای مردان در اوایل بیست سالگی این مسئله می تواند نگران کننده باشد. طاسی الگوی مردانه ناشی از تغییرات هورمونی و استعداد ژنتیکی است که به دنبال الگوی عقب نشینی یا نازک شدن مو روی تاج صورت می گیرد. مردان جوان که نگران تأثیرات احتمالی این شرایط بر ظاهر ، عزت نفس و نگاه اطرافیان خود هستند، به دنبال راه حل برای کاشت مو SFUE و +SFUE هستند.

اما در چه سنی پیوند مو بیشتر مفید خواهد بود؟

 

روند ترمیم مو

جراحی ترمیم مو شامل پیوند فولیکول های مو از ناحیه ای است که در برابر ریزش هورمونی معمولاً پشت سر به ناحیه ای که مو از بین رفته مقاوم است. از آنجا که فولیکول های مو در پشت سر به طور کلی دائمی هستند ، می توان آنها را در هر جای دیگر پوست سر یا بدن پیوند زد و نتایج دائمی خواهد بود.

فرایند وارد کردن ، هر پیوند را به صورت جداگانه قرار می دهد ، تعداد پیوندهای مورد نیاز بسته به شدت ریزش مو و ویژگی های صورت فرد ، برای ایجاد طبیعی ترین ظاهر است. اگرچه کاشت مو در افراد بالای 18 سال قابل انجام است ، اما توصیه می شود که تا 25 سالگی کاشت انجام نشود.

مردان جوان ممکن است بهترین کاندیداها نباشند زیرا الگوی ریزش موی آنها هنوز به طور کامل مشخص نشده است. اگر موهای شما عقب نشینی یا طاسی آن به پایان نرسیده است، یا اگر الگوی نهایی ریزش مو ناشناخته است، ممکن است با برخی از مشکلات روبرو شوید.

 

چرا منتظر می مانیم کاشت مو انجام دهیم؟

برای یک جوان 20 ساله که احساس می کند موهای خود را از دست می دهد، کاشت مو در اوایل ممکن است گزینه خوبی برای او به نظر برسد ، بنابراین او می تواند یک سر پر مو داشته و جوان تر به نظربرسد. با این حال ، هر مویی که کاشته می شود ، همیشه در آنجا خواهد بود. طی 10 سال آینده ممکن است ریزش مو شروع به پیشرفت کند و نوار دائمی موهای کاشته شده برای او باقی بماند. متأسفانه ، این امر طبیعی نخواهد بود و درمان برای انجام مجدد پیوند هزینه اضافی است.

اگر در حالی که هنوز جوان بوده و نگران ریزش مو هستید، می توانید برای افزودن تراکم در خط مو پیوند مقدماتی انجام دهید، اما با افزایش سن احتمالاً به درمان اضافی دیگری دارید. کاشت مو برای افرادی که هنوز موهایی در پشت و کناره های سر خود دارند بسیار مناسب است ، زیرا می توان قسمت جلویی و تاج را برای مطابقت با موقعیت ، جهت گیری و زاویه دادن فولیکول های مو بازسازی کرد.

عمدتا سن مناسب بیشتر برای آقایانی مطرح است که دچار ریزش مو ژنتیکی هستند. در افرادی که دچار ریزش مو ژنتیکی هستند بهتر است که عمل پیوند مو از سن 25 سالگی به بالا انجام شود. علت این امر دو چیز است که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

بررسی سن مناسب برای پیوند مو

برای افراد جوان نمی توان هیچ پیش بینی از منطقه بانک مو در آینده داشت و نمی توان گفت که آن منطقه در آینده چگونه است. برای مثال در صورتی که ریزش مو در منطقه بانک مو ثابت نباشد ممکن است که موهای کاشته شده نیز در آینده دچار ریزش شوند. یعنی این موها نسبت به ریزش مقاوم نیستند و مانند موهای طبیعی فرد می ریزند. همچنین اگر ریزش مو باعث طاسی شدید شود باعث می شود که بانک مو هم خالی شود و جای زخم کاشت مو روی سرد فرد قابل رویت است.

از طرف دیگر اگر ریزش مو در سن کمتر شروع شود احتمالا باعث می شود که فرد دچار طاسی شدید شود. اگر فرد متقاضی که جوان است دچار طاسی شدید در آینده شود نمی تواند به تراکم مطلوبی که می خواهد برسد و موهای او در سنین بالا کم پشت خواهند بود و این مسئله برای او نامطلوب است.

پیش‌بینی وضعیت بانک مو

به بخش های پشت سر و طرفین بانک مو گفته می شود که دارای فولیکول هایی است که به لحاظ ژنتیکی و بافتی مقاومت بیشتری نسبت به هورمون‌های آندروژنی دارند. تستسترون سر دسته این هورمون ها است که تحت عنوان هورمون جنسی مردانه شناخته شده است این هورمون هم در خانم ها و هم در آقایان ترشح می شود. افرادی که به آلوپسی آندروژنی دچار هستند هورمون های آندروژنی باعث می شوند که ضخامت موها کم شود و در نتیجه موها شروع به ریختن کنند.

دو دسته فولیکول مو در سراسر بدن وجود دارد: دسته اول فولیکول هایی هستند که نسبت به هورمون‌های آندروژنی مقاوم‌ هستند و دسته ی دوم آنهایی هستند که نسبت به این هورمون هیچ گونه مقاومتی ندارند و حساس هستند. عمدتا فولیکول های بانک مو و بدن نسبت به این هورمون مقاوم هستند. البته این قاعده برای همه افراد یکسان نیست و استثناهایی نیز وجود دارد. کیلینک رویان برای مثال در برخی از افراد فولیکول‌های بانک مو نسبت به هورمون‌های آندروژنی مقاومتی ندارند. معمولا این افراد ذخایر مناسبی برای استخراج گرافت‌ها ندارند و بهتر است که عمل پیوند مو را انجام ندهند.

افراد جوانی که تمایل به کاشت مو دارند و سن آنها کمتر از 25 سال است اگر نتوان وضعیت بانک مو را پیش بینی کرد کاشت مو بسیار سخت و پر ریسک خواهد بود. نمی توان به طور دقیق برای این سنین پیش بینی کرد که چه تعداد فولیکول نسبت به ریزش مقاوم اند و دچار ریزش نمی شوند. وقتی که سن فرد بالا می رودَ، وضعیت ریزش مو تقریبا ثابت می شود یا می توان آن را پیش بینی کرد. یعنی می توان گفت که چه تعداد از فولیکول ها نسبت به ریزش مو مقاوم هستند.

اگر یک جراح برای فردی که دارای بانک مو حساس است مو بکارد احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده بسیار بالا است. ممکن است در سنین بالاتر در این فرد موهای بانک مو هم بریزد و کاملا طاس شود و دیگر جای زخم های موهای کاشته شده روی سر فرد قابل مشاهده است و چیزی برای پوشاندن آن وجود ندارد و پشت سر وی حالت بدی پیدا می کند.

معمولا افراد جوانی که تمایل زیادی به کاشت مو دارند معتقدند که اگر کاشت مو من خوب نشود از اینی که هستم بهتر خواهم بود. در بدترین حالت ممکن  باید موهای خود را کامل بتراشم که در سنین بالا برایم چندان اهمیت نخواهد داشت. اما این حرف و منطق درستی نیست. زیرا در آینده علاوه بر اینکه ممکن است دچار طاسی شوند بلکه جای زخم ها هم روی سرشان باقی می ماند و سرشان شکل بدی پیدا می کند. پس توصیه می شود که اگر تمایل به کاشت مو دارید و سن شما کمتر از 25 سال است آن را به بعد از 25 سالگی موکول کنید تا نتیجه بهتر و مطلوب تری بگیرید.

ریزش موی زودهنگام معمولاً به طاسی‌های وسیع ختم می‌گردد

در کل هر چقدر که ریزش مو در سنین جوان تر اتفاق بیفتد احتمال طاس شدن فرد به شدت بالا می رود. زمانی که شما دچار طاسی هستید باید پزشک دقت زیادی در رابطه با پیوند مو داشته باشد. برای مثال فرض کنید که یک فرد جوان دچار ریزش خط ریش هایش شده است و تصمیم دارد این نواحی را پر نماید. با توجه به سن متقاضی و رسیدن به تراکم بالا به گرافت های زیادی نیاز است که مسئله از دو نظر خطرناک است. وقتی تعداد زیادی گرافت برداشت شود به معنی این است که بیش از حد از ذخایر بانک مو استفاده کرده اید. عمدتا ریزش مو در این فرد ادامه پیدا خواهد کرد. اگر موهای کاشته شده نریزند، نواحی تاجی و مرکز سر دچار طاسی خواهند شد و موهای پرپشت نواحی گیج‌گاهی به شکل دو شاخ برآمده به نظر می‌رسند که ظاهر خوبی نخواهد داشت.

اکنون اگر ریزش مو در این فرد زیاد باشد و نتوان در آینده میزان طاسی یا ریزش شدید را پیش بینی کرد فرد ممکن است سری داشته باشد که بخشی از آن مو دارد و بخشی از آن مو ندارد. این حالت اصلا زیبا نیست و فرد مجبور می شود تا سر خود را بتراشد و باز هم آثار کاشت مو پدیدار می شود.

اما برای افرادی که بالای سن 25 هستند و طاسی های وسیع دارند داستان فرق می کند. برای مثال در دهه 30 یا 40 زندگی یک فرد کاشت مو با اطمینان بیشتری صورت می گیرد. درست است که ممکن است در ناحیه بانک مو محدودیت هایی را داشته باشیم  اما ظاهری که با همان کاشت خط رویش و بالای سر حاصل می‌شود، بسیار مطلوب است و فرد جوان تر به نظر می رسد.

به طور کلی گفته می شود که در جوانان کاشت مو در سن 27 سالگی به بعد تاثیرات کارآمدتری داشته است. اما اگر قصد کاشت مو دارید بهتر است که اول به پزشک متخصص مو مراجعه کنید تا شرایط شما سنجیده شود و سپس متناسب با شرایط شما بهترین گزینه ها به شما پیشنهاد شود.