دیگو مارادونا ، استعدادی الهی که چیزی بیش از لمس شیطان ندارد


دیگو مارادونا یک نابغه نابالغ کهن الگویی فوتبال ، بازیکن جهان بود که زندگی و حرفه اش به خیره کننده ترین اوج ها رسید ، اما تاریک ترین اعماق را نیز پایین آورد. مارادونا ، که چهارشنبه در سن 60 سالگی درگذشت ، پس از هدایت آرژانتین به جام جهانی 1986 به یک نماد جهانی تبدیل شد ، اما او مانند پله یک بت خالص نبود و تلاش چندانی برای پنهان کردن شخصیت سرسخت و بسیاری از نقایص خود نکرد. او یک بار گفت: “من سیاه و سفید هستم ، هرگز در زندگی خاکستری نخواهم شد.”

بوق تجاری

مارادونا کوتاه ، قدرتمند و سریع بود. او همچنین رقیبی سرسخت و باهوش بود که از ترساندن خودداری کرد ، اگرچه بسیاری از مخالفان او تلاش کردند. بالاتر از همه ، او والا و از نظر مجلسی ماهر بود.

خورخه والدانو ، هم تیمی اش از آرژانتین گفت: “هیچ توپی تجربه بهتری نسبت به پای چپ او نداشته است.”

با این حال ، اگرچه مارادونا به خاطر خونسردی ماهرانه ای که در شمشیر داشت ، به یادگار مانده بود ، وی همچنین به دلیل عدم کنترل مکرر در زمین و خارج از زمین معروف بود. او با اعتیاد ، به خصوص کوکائین ، و با وزن خود دست و پنجه نرم می کرد.

دیگو آرماندو مارادونا در 30 اکتبر 1960 در لانوس ، نزدیک بوینس آیرس متولد شد و در یکی از فقیرترین مناطق پایتخت آرژانتین بزرگ شد.

او اولین بازی خود را برای آرژانتینوس جونیورز درست قبل از 16 سالگی انجام داد و اولین بازی خود را در آرژانتین در سن 16 سالگی در فوریه 1977 انجام داد.

زندگی حرفه ای وی را جام جهانی ، چهار بازی که در آن بازی کرده و یکی از دست داده ها را تعیین می کند.

مارادونا در سن 17 سالگی در تلویزیون آرژانتین گفت: “من دو رویا دارم. اولین آرزوی من بازی در جام جهانی است. و رویای دوم من پیروزی است.”

مدیر سزار لوئیس منوتی “El Pibe de Oro” (فرزند طلایی) را از تیم خود در سال 1978 از دست داد. آرژانتین ، میزبان ، برای اولین بار در این مسابقات پیروز شد.

سال بعد با هدایت منوستی مارادونا آرژانتین را به پیروزی در جام جهانی زیر 20 سال ژاپن رساند و توپ طلای بهترین بازیکن مسابقات را از آن خود کرد.

اولین حضور او در جام جهانی 1982 اسپانیا بد پیش رفت. برخورد مدافعان با مارادونا سخت بود و مسابقات را برای گرفتن انتقام با کارت قرمز به پایان بردند ، زیرا آرژانتین که قبلاً سقوط کرده بود به برزیل باخت.

دست خدا

چهار سال بعد ، او این خرید را خریداری کرد و کشور خود را به پیروزی در مکزیک فشار داد و مسابقات را از آن خود کرد. در فینال ، مارادونا برنده را در دقیقه 86 برابر آلمان غربی قرار داد. وی در نیمه نهایی دو بار مقابل تیم ملی بلژیک گلزنی کرد و دوم چهار مدافع را شکست داد.

اما مسابقه ای که تورنمنت وی و احتمالاً کارنامه بین المللی او را رقم زد ، یک پیروزی 2-1 انگلیس بود که در آن او دو گل به ثمر رساند که برای همیشه در خاطر خواهد ماند – به دلایل کاملاً متفاوت.

در دقیقه 51 ، وقتی پیتر شیلتون به توپ رسید ، مارادونا ، حدود هفت سانتی متر کوتاه تر ، بعد پرید و با زرنگی که چشم را فریب داد ، توپ را به دستان دروازه بان انگلیس به داخل دروازه هل داد.

پس از بازی ، مارادونا گفت که “کمی با سر مارادونا و کمی با دست خدا گلزنی کرد”.

چهار دقیقه بعد مارادونا توپ را در نیمه خود گرفت و شش بازیکن انگلیس از جمله شیلتون را شکست داد و به خانه اش فشار آورد. فیفا بعداً آن را “هدف قرن” نامید.

در سال 1990 در ایتالیا ، تقریباً بی حرکت به دلیل آسیب دیدگی مچ پا ، مارادونا یک تیم دفاعی اعزام کرد و تیم آرژانتین را به فینال محدود کرد ، علی رغم اینکه آنها فقط در دو بازی پیروز شدند و فقط 5 گل به ثمر رساندند.

در فینال دلخراش ، آندره آ برامه در دقیقه 85 برای آلمان غربی به یک پنالتی احتیاج داشت تا مارادونا را این بار به دست بیاورد.

چهار سال بعد به نظر می رسید مارادونا در ایالات متحده بهبود یافته است. او یک گل به یونان زد و جشن گرفت ، و سعی کرد فریاد بزند به دوربین تلویزیون ، مخلوط نگران کننده ای از شادی ، آرامش و خشم.

اما او آخرین جام جهانی خود را ، مانند جام جهانی ، زودرس به پایان رساند. پس از آنکه آرژانتین در بازی گروه دوم نیجریه را شکست داد ، مارادونا در آزمون افدرین ناکام ماند و از دور مسابقات کنار رفت.

یک مدل مشابه از برخاست های وحشی ، مشخصه فعالیت باشگاهی مارادونا بود.

مارادونا در سال 1981 به بوکا جونیورز مورد حمایت خود نقل مکان کرد و فصل بعد تنها عنوان قهرمانی خود در لیگ آرژانتین را بدست آورد.

در سال 1982 با پرداخت مبلغی رکوردی راهی بارسلونا شد. او در فصل اول جام دل ری را فتح کرد ، اما این باشگاه در لیگ چهارم شد.

وی پس از شکست مچ پا توسط آندونی گویكوتكشا از اتلتیك بیلبائو ، بیشتر مبارزات بعدی را از دست داد و هنگامی كه بارسا در فینال جام آن سال به بیلبائو باخت ، مارادونا با دادن چهار حریف ، یك درگیری گسترده را آغاز كرد.

مارادونا که در اسپانیا با محرومیت روبرو شد ، به ناپولی نقل مکان کرد و به اولین بازیکنی تبدیل شد که دو بار رکورد نقل و انتقالات جهان را شکست.

بازی خیره کننده او باشگاه را از یک شهر فقیر و مسخره خارج کرد و آنها را به تنها دو عنوان قهرمانی سری A رساند.

او به مدت هفت سال در یک گردباد کودکی نامشروع به دنیا آورد ، با مافیای محلی و دشمنان آداب و رسوم دوست شد. او همچنین به شدت به کوکائین اعتیاد پیدا کرد. زمان آشفته او در ایتالیا در واقع در آوریل 1991 پایان یافت ، زمانی که آزمایش کوکائین مثبت شد و به مدت 15 ماه ممنوع شد.

وی دوران بازیگری خود را با یک فصل حضور در سویا ، یک فصل در نیوولز اولد بویز و دو حضور در محبوب خود بوکا پایان داد.

بازیکن قرن

در طول دو و نیم دهه آینده ، او شش سفر کوتاه و ناموفق به باشگاه های آرژانتین ، امارات متحده عربی و مکزیک و دو سال آتشین به عنوان مربی آرژانتین از 10 تا 2008 داشت.

اگرچه آرژانتین با شکست 6-1 مقابل بولیوی متوسط ​​متحمل شکست شد و مارادونا در اواخر سال 2009 به دلیل تهمت ناپسند خبرنگاران به مدت دو ماه محروم شد ، اما او همچنان تیم را به جام جهانی آفریقای جنوبی هدایت کرد ، جایی که آنها قبل از اینکه آلمان در مرحله یک چهارم نهایی آنها را 4-0 شکست دهد ، برنده شدند.

مشکلات موجود در زمین مارادونا همیشه ادامه داشت.

وی چندین بار در توانبخشی مواد مخدر بستری شده است. هنگامی که کوکائین را ترک کرد ، به جای آن نوشیدنی ، سیگار و غذا خورد و در سال 2007 در بیمارستان بستری شد.

وی هوادار هوادار رهبر کوبا ، فیدل کاسترو ، رهبر رهبر ونزوئلا و هوگو چاوز بود.

در سال 2000 ، فیفا نظرسنجی آنلاین “بازیکن قرن” را انجام داد. مارادونا 54 درصد آرا را به دست آورد ، پله با 18 درصد دوم شد. فیفا آنها را برندگان مشترک اعلام کرد.

بالا رفته

مارادونا در سال 1984 با دوست دختر دیرینه خود کلودیا ویلافانا ازدواج کرد. آنها صاحب دو دختر به نام های دالما و جانینا شدند و در سال 2004 از یکدیگر جدا شدند.

او همچنین دارای یک پسر به نام دیگو جونیور بود که در سال 1986 در ناپل متولد شد ، گرچه او فقط در سال 2004 پدر بودن را تصدیق کرد.

مباحث ذکر شده در این مقاله