7 نفر در اسپانیا به دلیل حوادث نژادپرستانه علیه وینیسیوس جونیور دستگیر شدند

پلیس اسپانیا روز سه شنبه هفت نفر را در ارتباط با دو مورد آزار نژادپرستانه که وینیسیوس جونیور، ستاره برزیلی رئال مادرید را هدف قرار داده بود، دستگیر کرد، از جمله یکی در آخر هفته که خشم بین المللی را برانگیخت. لیگ فوتبال اسپانیا، لالیگا، پس از اینکه مهاجم 22 ساله در جریان شکست 1-0 یکشنبه مقابل والنسیا مورد آزار نژادپرستانه قرار گرفت و سپس اخراج شد، درگیر رسوایی نژادپرستی شد. این بازیکن از زمان پیوستن به رئال مادرید در سال 2018 مورد تمسخر هواداران حریف قرار گرفته است، اما آخرین حادثه طوفانی را در مورد اینکه آیا اسپانیا به اندازه کافی برای از بین بردن نژادپرستی در فوتبال انجام می دهد به راه انداخته است.

صبح روز سه‌شنبه، پلیس دستگیری سه مرد جوان در والنسیا را به دلیل “توهین و حرکات نژادپرستانه” به یک بازیکن که به عنوان “جنایت نفرت ادعایی” در جریان بازی یکشنبه به حساب می‌آمد، تایید کرد.

بازی برای دقایقی متوقف شد و داور در گزارش پس از بازی خود نوشت که فریادهای “میمون” به سمت وینیسیوس بود.

پلیس گفت تحقیقات برای شناسایی سایر مظنونان همچنان باز است.

والنسیا در بیانیه‌ای تایید کرد که سه هوادار دستگیر شده‌اند و مجدداً “نژادپرستی و خشونت” را محکوم می‌کنند و اعلام کردند که باشگاه با “ممنوعیت مادام العمر از حضور در ورزشگاه ما” علیه هواداران اقدام کرده است.

همچنین روز سه شنبه، پلیس مادرید چهار مرد دیگر را مظنون به حلق آویز کردن یک حیوان عروسکی با پیراهن رئال مادرید با شماره وینیسیوس روی پل در ماه ژانویه دستگیر کرد.

این مانکن در روز 26 ژانویه قبل از بازی رئال مادرید مقابل اتلتیکو مادرید بر روی پل بزرگراهی خارج از محل تمرین رئال مادرید از گردن خود آویزان شد.

بالای آن بنری به رنگ قرمز و سفید اتلتیکو بود: «مادرید از رئال متنفر است».

“اقدام قاطعانه انجام دهید”

ایزابل رودریکز، سخنگوی دولت از این دستگیری ها استقبال کرد و گفت که این دستگیری ها نشان می دهد مقامات اسپانیایی “تحمل صفر” را برای نژادپرستی در ورزش دارند.

وی افزود: ما باید به صراحت بگوییم که ضد نژادپرستی هستیم، اسپانیا با این رفتار مبارزه می کند، آن را محکوم می کند و برای از بین بردن آن دست به هر کاری می زند.

دولت برزیل به طور رسمی به سفیر اسپانیا اعتراض کرده و شکایت رسمی خود را به مقامات مادرید ارائه خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: برزیل عمیقا متاسف است که هنوز هیچ اقدام مؤثری برای جلوگیری از تکرار این اعمال نژادپرستانه اتخاذ نشده است.

کارلو آنچلوتی، سرمربی رئال مادرید گفت که حادثه روز یکشنبه نشان داد پروتکل فیفا در مورد نژادپرستی در فوتبال منسوخ شده است.

داور Ricardo de Burgos Bengoetchea پس از اینکه وینیسیوس با هواداران درگیر شد، پروتکل نژادپرستی را فعال کرد و یکی از هواداران را که او را متهم به سوء استفاده کرد، انتخاب کرد.

اما آنچلوتی گفت که این پروتکل باید “هنگامی که اتوبوس تیم به استادیوم رسید اعمال می شد زیرا توهین ها از آنجا شروع شد”.

او افزود: “زمان اقدامات شدید فرا رسیده است. نهادها بیش از هر چیز اکنون فرصت دارند تا اقدامات اساسی در مورد این موضوع مهم انجام دهند.”

“نور بیشتر بیاور”

وینیسیوس بعداً در بازی یکشنبه به دلیل تکل روی هوگو دورو از والنسیا پس از بررسی فیلم VAR از نزاع بین دو تیم توسط داور از زمین اخراج شد.

کمیته داوران اسپانیا روز سه شنبه ایگناسیو ایگلسیاس ویلانووا، داور مسابقه را به دلیل کارت قرمز وینیسیوس مقابل والنسیا از بازی های بعدی محروم کرد.

در طول بازی، ایگلسیاس ویلانووا مسئولیت VAR را بر عهده داشت، اما ویدیویی که او به داور نشان داد، شامل فیلمی از گرفتن دورو از گردن برزیلی قبل از حادثه – که همچنین یک تخلف کارت قرمز بود، نبود.

وینیسیوس از بازی اخراج شده و احتمالاً دو یا سه بازی بعدی را از دست خواهد داد، به این معنی که او ممکن است در این فصل دیگر برای مادرید بازی نکند.

رسانه های اسپانیایی گزارش دادند که ایگلسیاس ویلانووا اخراج شده است، اما فدراسیون فوتبال اسپانیا در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه این موضوع را تایید نکرد.

خشم در برزیل به خاطر این حادثه که چراغ های مجسمه مسیح نجات دهنده در ریودوژانیرو به مدت یک ساعت در همبستگی با این بازیکن خاموش شد، در حال افزایش است.

وینیسیوس در توییتی درباره مجسمه تیره شده نوشت: «سیاه و بزرگ» و گفت که متأثر شده و از حمایت هواداران تشکر می کند.

او افزود: «اما من بیش از هر چیز می‌خواهم الهام بخش و نور بیشتری به مبارزه ما بیاورم».

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید می شود.)

موضوعات مطرح شده در این مقاله