نواک جوکوویچ به بحث در مورد پیام “قلب صربستان” کوزوو پرداخت.

نواک جوکوویچ در مسابقات آزاد فرانسه 2023© AFP

نیروهای حافظ صلح به رهبری ناتو روز دوشنبه معترضان صرب را متفرق کردند که با شعله ور شدن تنش های قومیتی در این کشور بالکان دوباره با پلیس در شمال کوزوو خواستار برکناری شهرداران تازه منتخب آلبانیایی شدند. در جریان این درگیری ها حدود 25 سرباز و همچنین بیش از 50 تظاهرکننده زخمی شدند. صرب های کوزوو انتخابات ماه گذشته در شهرهای شمالی را تحریم کردند و به آلبانیایی های قومی اجازه دادند تا با وجود مشارکت کم کمتر از 3.5 درصد رای دهندگان، کنترل شوراهای محلی را در دست بگیرند.

دولت آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو، هفته گذشته به طور رسمی شهرداران را منصوب کرد، بدون توجه به درخواست های اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای کاهش تنش ها، که هر دو از استقلال این منطقه در سال 2008 از صربستان حمایت کردند.

جوکوویچ افزود: من یک سیاستمدار نیستم و قصد شرکت در بحث های سیاسی را ندارم، این موضوع بسیار حساسی است.

“البته، من به عنوان یک صرب از دیدن آنچه در کوزوو اتفاق می افتد و چگونه مردم ما عملا از نهادهای شهرداری اخراج شده اند، آزارم می دهد، بنابراین حداقل کاری که می توانم انجام دهم این است.

“من به عنوان یک شخصیت عمومی و همچنین فرزند فردی که در کوزوو متولد شده است، احساس مسئولیت بیشتری می کنم تا حمایت خود را از مردم خود و صربستان به عنوان یک کل ابراز کنم.

من پشیمان نیستم و دوباره این کار را خواهم کرد زیرا موضع من روشن است. من مخالف جنگ، خشونت و درگیری از هر نوعی هستم و همیشه آن را علنی نشان داده ام. البته من با همه مردم همدردی می‌کنم، اما آنچه در کوزوو اتفاق می‌افتد یک سابقه در حقوق بین‌الملل است.»

مطالب پیشنهادی  پس از پیروزی LSG بر PBKS، گوتام گامبیر لبخند بزرگی می زند. روز میدان در توییتر

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید می شود.)

موضوعات مطرح شده در این مقاله